Değerli Takipçilerimiz,

kredimodeli.com-Uzman Köşesi olarak amacımız, kredi arayışında olan kişilere birer tüketici olarak ihtiyaç duyabilecekleri bilgileri sunmak ve seçimlerini yaparken finansal çıkarlarını korumalarına yardımcı olabilmektir. Bu kapsamda önemli gördüğümüz; kredi hesaplama mantığı, kredi fiyatlarının ne şekilde karşılaştırılması gerektiği, ön komisyon ve masrafların ne anlama geldiği gibi konularda bazı bilgileri ve yorumlarımızı sizlerle paylaştık.

Beş-On yıl sürebilen bir müşteri deneyimi için finansal değerlendirme dışında, bankanın sunduğu hizmet, destek ve araçların kalitesinin ne kadar önemli olduğunun farkındayız fakat bu konuda ölçümlenmiş, objektif bilgiler sunabilmemiz mümkün değil. Yine de bunu da bir şekilde araştırıp değerlendirmeniz faydalı olabilir.

Teknik ve matematiksel detaylara girmek istemezdik. Fakat tamamen dışlamak objektif araçlarla yönlendirici araçlar arasındaki farkın gözden kaçmasına neden olabileceği için yazılarımızda bir miktar teknik detaya yer verdik.

Saygılarımızla


Faiz İndirimli Bireysel Kredi Almadan Önce Tekrar Düşünün!

Bankaların yayınladığı veya tanıttığı kredi fiyatlarına baktığımızda %2 komisyonlu faiz indirimli, %1 komisyonlu faiz indirimli, 0 faizli, esnek faizli veya faiz oranını kendin belirle gibi seçeneklerle karşılaşmak mümkün. Tüm bu kredilerde mantık aynıdır; Kredi faizinin bir kısmı veya tamamı aylık taksitler yerine peşin olarak bankaya ödenir.

......................

Yazının tamamı

Toplam Maliyet Oranı

Toplam maliyet oranının ne olduğunu araştırdığınızda muhtemelen karşınıza pek çok teknik terim ve karmaşık matematik formüller çıkacaktır. Aslında konu o kadar da karmaşık değil.

Aşağıdaki örnek tabloda aynı tutar ve faiz oranına sahip 20.000 TL ihtiyaç kredisinin iki bankada farklı masraflarla verildiğini görmekteyiz.

......................

Yazının tamamı

Krediler Nasıl Hesaplanır?

Aylık %1 faizle 12 ay vadeli 100 TL kredi aldığınızı varsayalım. Aylık taksitleriniz 8,88 TL olarak hesaplanır.

Krediyi aldıktan bir ay sonra 100 TL nin %1’i olan 1 TL faiz borcunuz olacaktır. İlk taksitte ödeyeceğiniz 8,88 TL’nin 1 TL’si faiz olarak ödenir. Kalan 7,88 TL ise bocunuzdan düşülür.  Dolayısıyla ilk ödemeyi yaptığınızda 100 - 7,88 = 92,12 TL borcunuz kalır.

Tablonun tamamı aşağıdaki gibidir.

......................

Yazının tamamı

Vadeli Hesap Faizi Nasıl Hesaplanır?

Vadeli mevduat hesabı getirisi hesaplamak için kullanılan faiz hesaplama formülü şu şekildedir;

faiz hesaplama formülü

Yazının tamamı

Hangi Kredi Sizin İçin En Uygun?

Krediler arasında karşılaştırma yaparken en önemli faktörlerden birisi size yaratacağı maliyettir.  Bankalar kredi satma konusunda oldukça rekabetçidir. Dolayısıyla bu maliyetler arasında çok ciddi farklar beklememek gerekir.  Bununla birlikte, her bankanın pazar ve karlılık hedefleri, stratejisi ve maliyet yönetimi farklı olacağından kredi fiyatları arasında bir miktar fark mevcuttur. En uygun maliyeti  bulmak için biraz dikkat biraz da matematik gerekmektedir.

Finans kurumları, çok sayıda müşterinin farklılaşan beklentilerini karşılayabilmek için farklı fiyatlama ve ödeme seçenekleri sunmaktadır. Bu durum kredi kullanacak kişiler için geniş olanaklar yaratırken gerçek maliyetin ne olduğunun anlaşılmasını biraz zorlaştırmaktadır.

......................

Yazının tamamı