Kredi Bilgileri
Kredi Türü:

Kredi Tutarı:

Vade(Ay):

Aylık Oran(%):

Ödeme Sıklığı:
Tekrar Hesapla

Esnek Ödemeli Kredi Nedir?

Kredi geri ödemesinin düzensiz bir şekilde ve kredi alan kişinin değişken ödeme durumu göz önüne alınarak planlandığı kredilere Esnek Ödemeli Kredi denir.

Örneğin;

  1. Gelirinizde yıllık olarak yüzde 10'luk bir artış olacağını düşünüyorsunuz. Bunu taksitlerinize de yansıtabilirsiniz.

  2. Satın aldığınız evin çıkaracağı tadilat masrafları nedeniyle taksit ödemeye hemen değil de 3 ay sonra başlamak isteyebilirsiniz.

  3. Bir yıl sonra satılacak olan bir mülkünüz var. Gelecek paranın bir kısmını taksit olarak ödeyip borç yükünüzü azaltabilirsiniz.

  4. Yapılmış olan bazı sözleşmeler nedeniyle bu yılki gelirinizin önümüzdeki yıllardan fazla olacağını öngörüyorsunuz. Bu durumda azalan bir ödeme planı oluşturarak ödeyeceğiniz faiz tutarını azaltabilirsiniz.

  5. Üç ayda bir aldığınız ikramiyenizi taksit ödemelerinde kullanmak istiyorsanız, düzenli ara ödemeli bir plan sizin için uygun olabilir.

  6. Kredi kullanarak alacağınız ev 2 sene sonra teslim edileceği için kira yükünden kurtuluyorsunuz. Dolayısıyla taksitlerinizi 2 yıl sonra bir miktar artacak şekilde hesaplayabilirsiniz.

  7. Son taksit dışındaki tutarları daha düşük olarak belirleyip krediyi son taksitte kapatarak balon ödemeli bir planlama yapabilirsiniz.

Geri ödemenizi planlarken bunlar ve benzer tüm olasılıkları göz önünde bulundurabilirsiniz. Bu şekilde ödeyebileceğiniz en yüksek kredi tutarını bulabilir, ödeyeceğiniz faiz tutarını minimize edebilir, kredi vadenizi kısaltabilir, ödemelerinizi özelleştirebilirsiniz.

Örneğin; dönem dönem popüler olan ödemesiz dönem hesaplamalarını yapmak için ilk ekrana tutar, vade, oran bilgilerini girip 'ileri' butonunu tıkladıktan sonra gelen tabloda, istediğiniz taksitler için 'ödeme yapma' kutucuğunu işaretleyip 'tekrar hesapla' butonunu tıklayarak 3 ay ödemesiz, 12 ay ödemesiz, 24 ay ödemesiz, 36 ay ödemesiz dönem için taksitleri hesaplayabilirsiniz. 1 yıl ertelemeli, 2 yıl ertelemeli, 3 yıl ertelemeli veya 1 yıl sonra öde, 2 yıl sonra öde, 3 yıl sonra öde gibi kampanyalara konu olan krediler bahsedilen şekilde hesaplanan ödemesiz dönem kredileridir.

Bu hesaplamaları krediyi aldıktan sonraya bırakırsanız erken ödeme bedeli, erken kapama bedeli, ödeme planı değiştirme bedeli vb. isimler altında azımsanmayacak komisyonlar ödemek durumunda kalabilirsiniz.

Esnek Kredi Hesaplama aracımızı kullanarak tüm bu olasılıkları dikkate alabilir, ödeme tablolarını Excel dosyaları olarak bilgisayarınıza kaydedebilirsiniz.

Esnek Kredi Hesaplama Aracı Nasıl Kullanılır?

Kredi bilgilerini doldurup İleri butonuna bastığınızda gelen tabloyu kullanarak ödeme planınızı esnetebilirsiniz. Tablo ilk geldiğinde taksit tutarları eşit taksitli gibi hesaplanmış olarak getirilir. Tablodaki alanların ne amaçla kullanılacağı aşağıdaki şemada gösterilmektedir.
Esnek Kredi Hesaplama Yardım