Konut Kredisi Başvurusunda Ortaya Çıkan Masrafların Değerlendirilmesi

Ev sahibi olmak istiyorsunuz fakat birikiminiz, almak istediğiniz ev için yeterli değil. İşte böyle bir durumda bankalar sizin için konut kredisi kolaylığı sağlamaktadır. Konut kredisinin diğer kredi tiplerinden farkı ise faiz oranının düşük olmasıdır. Çünkü diğer bireysel krediler baz alındığında konut kredisi, en düşük faiz oranına sahip olan kredi türüdür. Konut kredisi çekmek istiyorsanız öncelikle konu hakkında detaylı bir araştırma yapmanızı tavsiye ederiz. Çünkü konut kredisinde faiz oranları ne kadar önemli olsa da diğer önemli olan nokta konut kredisi kullanım sürecinde ortaya çıkan masraflardır. Dolayısıyla, kredinizi araştırırken karşınıza çıkabilecek masrafları da göz önüne almanız gerekecektir. Hesapkurdu olarak, sizlere yardımı dokunacağını düşündüğümüz, konut kredisi başvuru sürecinde orya çıkan masraflar hakkında detaylı bir yazı hazırladık. Gelin birlikte konut kredisi masraflarını inceleyelim.

Konut Kredisi Masrafları Nelerdir?

Biliyoruz ki kredi çekmek sadece kredi faiz oranları ile ilgili bir durum değil. Bunun yanında kredi masraflarını da hesaba katarak hesaplama yapmanız gerekecektir. Konut kredisi masraflarını başlıklar halinde inceleyebiliriz.

Dosya Masrafı

Tüm bankalar konut kredisi için dosya masrafı istemekle birlikte dosya masrafının tutarı bankadan bankaya da değişiklik göstermektedir. Ancak yasal olarak alınabilecek dosya masrafı tutarı kullanılan kredinin binde 5’dir. Yani, 100 bin TL konut kredisi için banka sizden en fazla 500 TL masraf talep edebilir. Öte yandan 3’üncü kişi ve kurumlara ödenen ekspertiz, sigorta ve ipotek masrafları dosya masrafı içerisine dâhil değildir.

Komisyon

Bankaların faiz oranını azaltmak amacı ile komisyon talep edebilir. Eğer çekmek istediğiniz konut kredisi faiz oranı düşükse, komisyon oranına dikkat etmeniz sizin faydanıza olacaktır. Komisyon genelde kredinin %1 - %2’si oranında olmaktadır.

Ekspertiz Ücreti

Almak istediğiniz evin değerini belirlemek amacı ile yapılan ekspertizin ücreti tüketiciden alınır. Dolayısıyla, bankanın SPK lisanslı kurumlar aracılığı ile belirlediği ekspertiz için de ayrı bir masraf yapmanız gerekecektir.

Sigorta Masrafları

Konut kredisi alırken DASK yani deprem sigortası yaptırmak bir zorunluluktur. Dolayısıyla kredi masraflarınız arasında zorunlu deprem sigortanız da yer alır. Bunun dışında konut sigortası ve hayat sigortasından da bahsetmekte fayda var. Konut sigortası, konut kredisi çekerken ihtiyacınız olan diğer bir sigorta tipidir. Konut sigortasını başka bir bankadan da yaptırabilirsiniz. Bir diğer sigorta ise hayat sigortasıdır fakat bilinenin aksine mecburi değildir. Yine de bazı bankalar bunu ısrarla isteyebilir. Çünkü hayat sigortası ile kredi çeken kişinin hayatını kaybetmesi sonucu banka zararını sigorta şirketinden karşılamak istemektedir.

İpotek Tahsis Ücreti

Konut kredisi alırken, almak istediğiniz ev ipotek edilir. Banka ipotek işlemleri için tüketiciden düşük miktarda talep ettiği ücrete ipotek tahsis ücreti denir.

İpotek Fekki Ücreti

Söz konusu ipotek, kredi ödendikten sonra iptal edilir. İpotek iptal işlemi için alınan ücrete de ipotek fekki ücreti denir. Ayrıca bu ücret sizden alınabilecek binde 5’lik dosya masrafına dâhildir.

Erken Ödeme Cezası

Konut kredisini belirli bir ödeme planı ile aldınız fakat borcunuzu zamanından önce ödemek istiyorsunuz. Böyle bir durumda da bankalar erken ödeme cezası adı altında bir ücret keser. Bu ücret 36 aydan az vadesi kalanlar için en fazla %1, 36 aydan fazla vadesi kalanlar içinse en fazla %2 olabilir.

Hesap İşletim ve Ekstre Gönderim Ücreti

Konut kredisi talebinizin olumlu sonuçlanması ardından banka adınıza bir hesap açacaktır. Açılan bu hesap için banka, hesap işletim ücreti talep edebilir. Bunun dışında ödemelerinizi takip eden ekstre ücreti de bazı bankalar tarafından istenebilmekte. Bunlar diğer masrafların yanında oldukça cüzi miktardadır.

Tapu Harcı

Tapu harcı alıcı ve satıcı adına ayrı ayrı %2 olarak çıkar. Ancak konut piyasasını canlandırmak için 30.09.2017 tarihine kadar alıcı ve satıcı adına %2’lik bu harç oranı %1,5’e düşürüldü. Örneğin, 100 bin TL tapuya değer bildirilmesi durumunda, 1.500 TL alıcı, 1.500 TL satıcı olmak üzere toplamda 3.000 TL harç ödemesi yapılır.

Konut Kredisi Hesaplama

Konut kredilerinde bankaların vade ve faiz oranları değişlik göstermekle birlikte, maksimum 360 ay yani 30 yıla varan vade ile konut kredisi kullanılabilir. Konut kredisi hesaplaması yapılırken kredi kullanacak kişinin gelirine, varsa diğer bankalardaki kredi taksitlerine ve satın almayı planladığı evin değerine bakılır. Satın almak isteğiniz evin değeri gayrimenkul değerleme uzmanı (eksper) tarafından belirlenir ve bu değerin %80’ine kadar konut kredisi kullanılabilir Sonuç olarak, hesaplı bir konut kredisi geri ödeme planı istiyorsanız araştırmalarınızı iyi yapmanız gerekir. Konuyla alakalı olarak www.hesapkurdu.com kredi hesaplama araçları, kullanıcılara en güncel faiz oranlarını sunarak bu süreçte karşılaşılabilecek tüm masraflara dair hesaplama araçları sunmaktadır.

Kaynak: Hesapkurdu